Jak urządzić ogród aby w nim wypoczywać?

Ogródek przy domu

Mieszkańcy domów mają dodatkowo do zagospodarowanie przestrzeń zieloną wokół niego. Zimą nie spełnia ona dużej roli, stanowi jedynie przestrzeń izolującą od otoczenia, wiosną i latem dla wielu osób jest to główna siedziba, miejsce odpoczynku i pracy, spotkań ze znajomymi. Skoro tak to należałoby zadbać aby ogródek przed domem był z nami spójny, jeśli lubimy pracę przy roślinach, niech będzie ich dużo, jeśli nie wystarczy trawa, kilka drzewek i krzewów, nie wymagających dużych nakładów czasowych z naszej strony.

Jest wiele firm, które oferują pomoc w projektowaniu ogrodów, ich zakładaniu oraz pielęgnacji. Powstaje wówczas przestrzeń gdzie można wspaniale odpoczywać, ciesząc się mnogością roślin, ich kolorami i zapachem. Firmy działają kompleksowo, poczynając od odpowiedniego dla danego terenu i gustu klienta projektu, poprzez jego wykonanie, opcjonalnie kończąc na systematycznych zabiegach ogrodniczych aby ogród zawsze wyglądał pięknie.

Co dokładnie oferują firmy od ogrodów?

Oprócz wspomnianych projektów ogrodów i ich realizacji mogą Państwo liczyć na wykonanie następujących prac w ogrodach już istniejących. Są to:

  • pielęgnacyjna przycinka drzew
  • przycinanie żywopłotów
  • zakładanie trawników z rolki i z siewu oraz hydrosiewu
  • wertykulacja trawników
  • regeneracja trawników
  • koszenie trawników
  • nawożenie gleby
  • montaż systemów nawadniających

Ile kosztuje i jak wygląda projekt ogrodu?

Każdy projekt jest przygotowywany na podstawie oczekiwań klienta oraz warunków, jakie stwarza dany teren, jego gleba, nasłonecznienie itp. Można zamówić ogród w różnych stylach-uporządkowanym, geometrycznym lub np. wiejskim z dużą ilością kwiatów i warzywnikiem. Klient może również oczekiwać zaprojektowania obiektów małej architektury, oczka wodnego, kaskady. Ważne są również ścieżki, ich kształt, położenie i materiał, z którego są tworzone. Całość powinna być spójna aby zapewnić funkcjonalność i estetykę. Wszak ogródek przed domem to przedłużenie naszego domu.

Jeśli mamy czas i pomysły to możemy wszystko zrobić sami, zyskując przy tym mnóstwo satysfakcji z wykonanej pracy.