Jakie kwiaty wybrać na balkon?

kwiaty na balkon

Wraz z nadejściem wiosny balkon staje się idealnym miejscem na relaks. Poranna kawa smakuje najlepiej w otoczeniu kwitnących roślin, które swoim kuszącym zapachem wabią rozmaite owady. Oprócz własnych preferencji głównym kryterium przy wyborze roślin powinny być warunki panujące na balkonie. Jakie kwiaty wybrać, aby stał się wyjątkowym miejscem?

Kwiaty na balkon północny

Dobór roślin na ten rodzaj balkonu jest zdecydowanie najtrudniejszy. Powodem jest nasłonecznienie, które w ciągu dnia jest bardzo słabe i rozproszone. Jedynie wczesnym rankiem oraz późnym popołudniem promienie słoneczne są silniejsze. Plusem jest wyrównana temperatura, dzięki czemu roślinom nie grozi przegrzanie ani przypalenie przez ostre słońce. Posiadacze balkonów północnych powinni zatem postawić na rośliny cieniolubne. Należą do nich m.in niezapominajki, pierwiosnki, begonie bulwiaste, lobelie przylądkowe oraz bratki. Na takim balkonie świetnie poradzą sobie także rośliny wieloletnie takie jak bluszcz czy barwinek, a także niektóre zioła np. mięta i kolendra.

Kwiaty na balkon południowy

Właściciele takiego balkonu mogą cieszyć się słońcem przez cały dzień. Dzięki temu wybór roślin na tego typu stanowisko jest bardzo duży. Świetnym rozwiązaniem będą petunie, surfinie, werbeny oraz aksamitki. Wielbiciele roślin cytrusowych mogą wypróbować uprawę cytryn lub pomarańczy. Należy jednak pamiętać, że niewiele roślin lubi nieustające, mocne promienie słońca. Latem warto zadbać o odrobinę cienia, dzięki czemu kwiaty nie ulegną poparzeniom. 

Kwiaty na balkon wschodni

Ten rodzaj balkonu jest najłatwiejszy do urządzenia. Promienie słońca pojawiają się wczesnym rankiem i utrzymują się w ciągu dnia. Nie są tak ostre jak na balkonie północnym, dlatego roślinom nie grozi poparzenie i wysuszenie ziemi. Takie warunki będą idealne dla stokrotek, pelargonii, fuksji i jaskrów. Pnące gatunki róż stworzą świetną aranżację. Balkon wschodni będzie świetnym miejscem dla gatunków preferujących rozproszone światło. 

Kwiaty na balkon zachodni

Na balkonie zachodnim najmocniejsze słońce pojawia się w godzinach popołudniowych oraz utrzymuje się aż do wieczora. Jest to duże utrudnienie dla roślin, które przygotowują się wtedy do nocnego spoczynku. W takich warunkach poradzi sobie lawenda, goździki, celozje i groszek pachnący. 

Dobranie roślin do warunków panujących na balkonie jest kluczem do sukcesu. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu, które także zależne jest od rodzaju nasłonecznienia. W połączeniu z odpowiednią pielęgnacją kwiaty z pewnością zakwitną i zachwycą prawdziwą feerią barw i zapachów.