Urządzanie ogrodów – figurki dekoracyjne

figurki w ogrodzie

Dekoracyjne, niewielkie figurki z gipsu lub kamienia to ciepłe akcenty, które umilają chwile spędzone we własnym przydomowym ogródku. Urządzanie ogrodów o dużej powierzchni często wymaga zastosowania elementów dominujących, które zwrócą uwagę oglądających. W tym przypadku sprawdzą się duże dekoracyjne figurki, fontanny i donice z kamienia. Do jakich aranżacji pasują figurki dekoracyjne? Jakie rodzaje figurek pasują do dużych, a jakie do małych ogrodów?

Figurki dekoracyjne – do jakich aranżacji?

Kolorowe figurki zwierząt to piękny dodatek do niewielkich przydomowych ogródków z kolorowymi rabatkami pełnymi kwitnących kwiatów. Takie kolorowe akcenty sprawdzą się w ogródkach wiejskich o sielskim klimacie. Figurki z gipsu w kolorze szarym mogą zdobić trawniki, oczka wodne i obrzeża ścieżek w aranżacjach klasycznych. Klimatyczne ogrody orientalne to miejsce na kamienne lampiony i pagody. Duże ogrody o wybitnie reprezentacyjnej funkcji wyposażone są w idealnie przystrzyżone trawniki – na ich tle można ustawić duże figury ludzkie, zegary słoneczne, fontanny i lwy. Urządzanie ogrodów angielskich, o idealnie zaprojektowanej i uporządkowanej przestrzeni, wymaga użycia dużych, dekoracyjnych figur. Mogą pojawić się tutaj: kamienne donice, gazony, reprodukcje rzeźb i kolumn antycznych. 

Urządzanie ogrodów – duże ozdoby

Przy wjeździe na posesję warto ustawić duże figury lwów lub orłów. Pokaźniej wielkości podjazd to miejsce na dużą fontannę z kaskadami spadającej wody. Przy drzwiach warto ustawić kamienne donice w kształcie plecionych koszy, pełne kwitnących kwiatów. Przy oczku wodnym mogą pojawić się figury leśnych zwierzą, figurki bawiących się dzieci albo fantazyjne rusałki. Kolorowe rzeźby ptaków (pawie, żurawie) ozdobią taras lub trawnik.