Od czego zacząć projektowanie ogrodu?

projektowanie ogrodów

Jeśli marzysz o funkcjonalnej i estetycznie urządzonej przestrzeni wokół domu, zaprojektowanie ogrodu może okazać się koniecznością. Na co warto zwrócić uwagę podczas projektowania ogrodu? Sprawdź poniżej.

Na jakiej przestrzeni chcesz rozplanować ogród?

W trakcie planowania przestrzeni, weź pod uwagę miejsce, w którym ma się znajdować. Znaczenie mają:

  • Otoczenie, w którym znajduje się ogród;
  • Powierzchnia, która jest do dyspozycji;
  • to ile znajduje się słońca, a ile cienia;
  • Ukształtowanie terenu;
  • Jaka jest roślinność;
  • Strefa, w której jest ogród;

Jak planować przestrzeń?

Zanim zabierzesz się za projektowanie ogrodu, zastanów się nad tym, gdzie mają być  ścieżki rozmieszczone, czy chcesz mieć taras lub altankę. Powinieneś zastanowić się także nad także jakie gatunki roślin chcesz mieć posadzone. Dodatkowo, możesz zaplanować to, w którym miejscu ma znaleźć się instalacja elektryczna.

Jakie są wymagania wobec roślin?

Projektując ogrody, powinieneś dowiedzieć się tego, jak należy pielęgnować rośliny. Jeśli całkiem niedawno kupiłeś działkę, możesz zapytać sąsiadów o to, jakie mają rośliny i jak zajmują się nimi. Wybierz się także do sklepu ogrodniczego i podpytaj sprzedawcę o to, jak należy dbać o rośliny. Zwróć też uwagę na to, w jakich odległościach, należy sadzić rośliny, ponieważ z czasem będą wyższe i większe.

Samodzielne projektowanie ogrodu nie jest najłatwiejszym zadaniem. Dlatego, jeśli nie jesteś pewnym swoich umiejętności, możesz zlecić to specjaliście, który zajmuje się tym.