Jak wygląda dbanie o trawnik?

trawnik

Trawnik jest wizytówką ogrodu. Wielu z nas chce, by był on idealnie zielony oraz pozbawiony chwastów. Aby to osiągnąć, to należy odpowiednio go pielęgnować. Wtedy będzie się dobrze prezentował i stanie się miejscem do odpoczynku i spędzania wolnego czasu. Jak zadbać o trawnik? Poznaj kilka wskazówek.

Wertykulacja dwa razy w roku

Wertykulację można nazwać wygrabieniem, wyczesywaniem trawnika. Wykonuje się ją po to, aby pozbyć się źdźbeł trawy, które zwykle zostają po koszeniu. Gdy teren jest niewielki, to można ten zabieg wykonać grabiami. Pomóc w tym może jednak wertykulator. Należy tę czynność wykonywać minimum dwa razy w roku – na początek wiosny oraz jesienią. Wertykulacja sprawia, że trawnik ma lepszy dostęp do światła słonecznego i ma miejsce, by się rozrastać.

Cotygodniowe koszenie

Trawnik warto regularnie kosić, najlepiej raz w tygodniu. Pobudza to intensywny wzrost murawy i poprawia jej wygląd. Podczas deszczu trawa rośnie szybciej, dlatego w takim okresie wskazane jest obniżenie ostrza kosiarki. W trakcie słonecznych dni nie ma takiej konieczności.

Podlewanie, ale z umiarem

Aby trawnik pięknie rósł, to należy go podlewać. Nie można jednak sprawić, że będzie on miał zbyt mokro, bo zacznie żółknąć. Tę czynność trzeba wykonywać nad ranem lub wieczorem, gdy słońce nie grzeje zbyt mocno. W trakcie upałów trawę powinno się podlewać codziennie, w inne dni – rzadziej.

Nawożenie niezbędnymi składnikami odżywczymi

Dbanie o trawnik wymaga odpowiedniego nawożenia. Na wiosnę powinno się stosować preparat bogaty w azot a jesienią w fosfor i potas. Podczas letnich upałów murawa jest narażona na wysychanie. Dlatego w tym czasie również konieczne będzie nawożenie. Przy wyborze właściwego preparatu warto zapoznać się z jego etykietą.