Siarczan w nawozach

Miłośnicy nawozów, pielęgnacji ogrodów, a także zasadzenie roślinności z pewnością niejednokrotnie spotkali się z określeniem, jakim jest siarczan szczególnie amonu AS 21. Inaczej nazywany bywa również jako doglebowy nawóz azotowy z dodatkiem siarki. Cieszy się olbrzymim zainteresowaniem, które wynika głównie z olbrzymiej dowolności i szerokiej gamy możliwości związanej z użytkowaniem, a także dawkowaniem. I tak siarczan ten może być z powodzeniem użyty w przypadku zbóż ozimych i jarych, a także roślin okopowych i jarych. Jakby tego było mało, z powodzeniem można go stosować w przypadku roślin związanych z szeroko pojętym sadownictwem i uprawą warzyw. Tak wielozadaniowy produkt, a także wiele innych znaleźć można w ofercie marki Florovit, która doskonale sprawdzi się zarówno dla profesjonalistów, jak i hobbystów, którzy dopiero rozpoczynają swoja przygodę z nawozami.

Zalety włączenia siarczanów do pielęgnacji roślin

Warto wspomnieć jednocześnie o tym, jakie zalety niesie ze sobą stosowanie azotu, który przybiera formę amonową. Mowa tu m.in. o:

  • braku wymywania z gleby,
  • wolno zakwasza ziemię, dzięki czemu doskonale sprawdzi się w przypadku roślin kwasolubnych,
  • perfekcyjnie sprawdzi się do nawożenia borówek,
  • z powodzeniem można go stosować wiosną,
  • zwiększa dynamikę wzrostu roślin,
  • odpowiada za prawidłowe ukorzenienie,
  • poprawia odporność roślin,
  • poprawia jakość i wzrost roślin.

Dawkowanie ma znaczenie

Podczas stosowania należy bezwzględnie kierować się zaleceniami i uwagami producenta. Tylko tym sposobem możliwe jest osiągnięcie satysfakcjonujących i zadowalających efektów związanych z wyglądem i wzrostem rośliny. Należy przypomnieć, że połączenie azotu i siarki to możliwie najlepszy sposób na to, aby wspomóc budowę aminokwasów. Szczególnie polecany jest osobom, które zajmują się uprawą rzepaku, rzodkiewki, kukurydzy, ziemniaków, buraków – czyli warzyw, z którymi niewątpliwie mamy do czynienia na co dzień. Jakie są najczęstsze przesłanki, które powinny dać do myślenia o tym, że naszym roślinom lub uprawom zaczyna brakować siarki?

Najczęstsze objawy niedoboru to rozjaśnienie liści, dodatkowo stają się znacznie węższe i o wiele bardziej kruche. Kolejnym aspektem, o którym warto wspomnieć jest to, że rośliny bez siarki wykazują znacznie mniejsze lub całkowicie zaburzone tempo wzrostu. Podczas stosowania należy bezwzględnie stosować się do zaleceń i wskazówek producenta. Tylko tym sposobem możliwe jest osiągnięcie właściwych, a co za tym idzie – satysfakcjonujących rezultatów.